...
وبلاگ

نحوه شارژ کارتریج جوهر افشان

کارتریج‌ها دو دو نوع لیزری و جوهر‌افشان وجود دارد که نوع لیزری آن در پرینترهای لیزری و نوع جوهر‌افشان آن در پرینترهای جوهر‌افشان به کار برده می‌شود. کارتریج پس از مدتی استفاده به شارژ مجدد یا تعویض نیاز دارد. این کار باید با دقت و مهارت بالا صورت گیرد تا بتوان از پرینتر به خوبی استفاده کرد. در ادامه روش و نکات مهم برای شارژ کارتریج جوهر افشان معرفی شده‌اند.

تعریف کارتریج جوهر‌افشان

کارتریج‌های جوهر‌افشان به وسیله جوهر پر شده و با کمک یک چیپ به پرینتر متصل می‌شوند. با کمک منافذ ریزی که در قسمت هد این دستگاه‌ها وجود دارد، قطره‌های جوهر به سطح کاغذ رسیده و بنا به علاقه ما تصاویری سیاه و سفید و یا رنگی به ما تحویل می‌دهند.

در این نوع پرینترها، در کنار رنگ سیاه، سه رنگ اصلی یعنی قرمز، آبی و زرد قرار می‌گیرند. در مدل‌های قدیمی پرینترهای جوهر‌افشان، کارتریج سه رنگ اصلی به یکدیگر متصل بود، اما در مدل‌های جدیدتر این مشکل حل شده و هر رنگی کارتریج مخصوص خود را دارد.

اهمیت شارژ منظم

پرینترهای جوهر‌افشان از لحاظ قیمت از جت پرینترهای لیزری بسیار ارزان‌تر و به صرفه‌تر هستند اما متاسفانه کارتریج‌های جوهری نسبت به خود پرینتر، قیمت خیلی بالایی دارند. به همین دلیل شارژ کردن آنها از هر لحاظی به صرفه‌تر است. البته باید توجه داشته باشید که وقتی جوهر کارتریج تمام شد یا رو به اتمام بود، اگر به خوبی از آن نگهداری نکنید سریع خشک می‌شود و دیگر نمی‌توانید آن را شارژ کنید.

ابزارهای مورد نیاز

هر کاری برای اینکه به بهترین شکل ممکن انجام شود به ابزارهایی نیازمند است. شارژ کارتریج جوهر افشان نیز به ابزارهایی نیاز دارد. اولین ابزاری که در زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، مکنده است. یکی از کارهایی که مکنده انجام می‌دهد این است که با مکش خود باقی مانده جوهر را از کارتریج بیرون می‌کشد. استفاده از دستگاه مکنده بهترین روش برای خارج کردن جوهر است.

لوازم مورد نیاز برای شارژ کارتریج

یکی از لوازم مورد نیاز برای شارژ کارتریج، تهیه پودر یا تونر مخصوص کارتریج است. تونرها انواع مختلفی از نظر وزن، ساختار شیمیایی و ریز و درشتی ریزدانه دارند و هنگام تهیه تونر باید دقت کنید تا تونری مناسب با کارتریج خود تهیه کنید. همچنین لازم است سطح کار خود را با روزنامه یا پارچه و حوله بدون پرز پوشش داده و برای حفاظت از دستها نیز دستکش پلاستیکی بپوشید. همچنین در و پنجره‌های محیط کارتان را باز کرده و حتما از ماسک به خصوص ماسک فیلتردار استفاده کنید. پیچ گوشتی که برای باز کردن پیچ‌های پرینتر مناسب باشد نیز باید تهیه کنید.

شارژ کارتریج

انتخاب جوهر مناسب

انواع مختلفی از جوهر کارتریج در بازار وجود دارد که در ادامه چند مورد از آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

  • جوهر dye base: این نوع جوهر استفاده راحت و همین طور قیمت ارزانی دارد، پرکاربرد ترین نوع جوهر است.
  • جوهرpigment base: این نوع جوهر از ترکیب یک حلال و ذرات کوچک رنگی جامد تشکیل می‌شود.
  • جوهرsublimation: جوهری است که در مواجهه با گرما از جامد به گاز تغییر حالت می‌دهد و برای چاپ تصویر به روی اشیا به کار برده می‌شود.
  • جوهرflourescent: این نوع جوهر با استفاده از مواد فلوئورسنت تهیه می‌شود و تصاویر چاپ شده با آن از نظر ظاهری فرقی با دیگر تصاویر ندارند.
  • جوهر نامرئی: این نوع جوهر شباهت زیادی به جوهرهای فلوئورسنت دارد با این تفاوت که این جوهر در نور عادی دیده نمی‌شود و تنها در صورت تابش اشعه ماورابنفش ظاهر می‌شود.

برای دریافت مشاوره از کارشناسان سن مارکینگ جهت خرید جت پرینتر و تجهیزات آن، با شماره 02162837000 تماس حاصل فرمایید.


مراحل شارژ کارتریج

شارژ کارتریج جوهر افشان را هم می‌توانید خودتان انجام دهید و هم به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید. اگر قصد دارید خودتان این کار را انجام دهید، باید حتما باید با نحوه شارژ کارتریج به طور کامل آشنایی داشته باشید. در ادامه مراحل این کار را برای شما شرح می‌دهیم.

خارج کردن کارتریج از دستگاه

برای خارج کردن کارتریج از دستگاه پرینتر ابتدا لازم است پرینتر را روشن کنید. سپس درپوشی که در قسمت بالایی پرینتر قرار دارد تا بردارید تا کارتریج‌ها را ببینید. هر مخزن جوهر، یک درپوش پلاستیکی دارد که با فشار دادن ضامن آن می‌توانید این درپوش را بردارید.

تهیه مواد شارژ کننده

برای شارژ کردن کارتریج در منزل بهتر است ابتدا کیت شارژ تهیه کنید. محتویات کیت شارژ شامل یک عدد قوطی جوهر است که آن را درون کارتریج می‌ریزیم و یک جفت دستکش و یک عدد سرنگ. از سرنگ برای خالی کردن جوهر در کارتریج استفاده می‌شود.

شارژ کارتریج با دقت

در قسمت پشت کارتریج یک لیبل وجود دارد، با جدا کردن لیبل از سطح کارتریج، باید دقت کنید که در آن قسمت در بعضی مدل‌های کارتریج سوراخ ریزی وجود دارد. در این مرحله باید جوهر درون قوطی را با سرنگ بیرون بکشیم و پس از آن با فرو کردن سوزن درون این سوراخ، جوهر را به درون کارتریج تزریق کنید. پس از تزریق جوهر، لیبل را دوباره سرجای خود بچسبانید. پس از این نوبت هواگیری کارتریج است. اگر کارتریج کیت هواگیری ندارد، می‌توانید با قرار دادن کارتریج درون یک ظرف پر از آب جوش، سر هد کارتریج را شست و شو داده و آن را هواگیری کنید.

تست کیفیت چاپ

پس از شارژ کردن کارتریج، بهتر است متن یا نوشته‌ایی را روی یک کاغذ به طور آزمایشی چاپ کنید تا اگر مشکلی در شارژ کارتریج وجود دارد را برطرف کنید.

نکات مهم در شارژ کارتریج

برای شارژ کارتریج، رعایت کردن نکات زیر بسیار لازم و ضروری است.

  • هیچ وقت با کارتریجی که جوهر آن تمام شده پرینت نگیرید، زیرا اگر هد کارتریج خشک کار کند، بر روی کاغذ اصطکاک ایجاد می‌شود.
  • هنگام شارژ کردن کارتریج نباید دست‌های شما مرطوب یا چرب باشد.
  • نباید کارتریج جوهر‌افشان را بیشتر از ظرفیت آن پر کنید.
  • اگر در هد کارتریج جوهر خشک شده وجود دارد نباید آن را با دستمال مرطوب پاک کنید و باید از مایع مخصوصی که برای این کار وجود دارد، استفاده شود.
  • هر چند روز یک بار از پرینتر استفاده کنید تا کارتریج‌های آن خشک نشوند.

نحوه شارژ کارتریج

جلوگیری از نشت جوهر

نشتی کارتریج تونر، مسئله ایی خطرناک است که ممکن است به بخش‌های داخلی مختلف پرینتر آسیب وارد کند. علل مختلفی برای نشتی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از: کثیف یا مسدود بودن اتصالات بین کارتریج و چاپگر، اشتباه در نصب یا محل قرار گیری کارتریج، شارژ غیر اصولی کارتریج و…

تمیزی صفحه چاپ

اینکه چاپگر بتواند نوشته یا تصویر را تمیز روی کاغذ چاپ کند به عوامل گوناگونی بستگی دارد. بنابراین باید هر گونه مشکلی در کارتریج وجود آمد سریعا آن را رفع کنیم تا چاپ تمیزی داشته باشیم.

پیشنهادات و راهکارها

پیشنهاد ما برای جلوگیری از مشکلات یا به حداقل رساندن احتمال این مشکلات این است که کارتریج خود را برای شارژ کردن نزد یک تعمیرکار حرفه‌ایی ببرید.

استفاده از جوهر اصلی

استفاده کردن از جوهر اصلی و مناسب برای کارتریج در کیفیت چاپ و عملکرد کارتریج بسیار حائز اهمیت است. اگر از جوهر مناسب استفاده نشود، احتمال آسیب رسیدن به بخش‌های داخلی چاپگر وجود دارد.

برنامه ریزی منظم برای شارژ

از آنجایی که خالی بودن کارتریج از جوهر آسیب‌های زیادی برای کارکرد آن به وجود می‌آورد، پس باید کاملا دقت کنید طی یک بازه زمانی منظم شارژ کارتریج را انجام دهیم تا از آسیب آن جلوگیری کنیم.

جمع‌بندی

با توجه به اینکه شارژ کردن کارتریج کاری حساس است و دقت عمل بسیار زیادی می‌خواهد، فلذا توصیه میشود کارتریج خود را برای شارژ کردن به یک تعمیرگاه ببرید. اما اگر به هر دلیلی خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید ابتدا مراحل این کار را به خوبی مطالعه کرده و سپس کار را شروع کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

دکمه بازگشت به بالا
تماس بگیرید