سن مارکینگ

تاریخ زن چیست

 تاریخ زن چیست

دستگاهای تاریخ زن تماسی و انواع ان :

دستگاههای تاریخ زن به سه دسته تقسیم میشوند:

 

1- دستگاههای تاریخ زن استامپی.

2- دستگاههای تاریخ زن رولی.

3- دستگاههای تاریخ زن حرارتی.

مکانیزم دستگاههای تاریخ زن صنعتی به گونه ای می باشد که جهت چاپ تاریخ یا اطلاعات دستگاه باید با محصول تماس برقرار نماید و عمل چاپ فقط در صورت توقف کامل محصول امکان پذیر می باشد و همچنین جهت وارد نمودن اطلاعات در این نوع چاپگر ها نیاز به استفاده از کلیشه های مخصوص بوده و از همین رو امکان چاپ اطلاعات متغیر مانند شمارنده و یا ساعت با این نوع دستگاها غیر ممکن می باشد و با توجه به اینکه برای عمل چاپ بروی محصولات نیاز به تماس مستقیم با محصول دارند این مشکل سبب گردیده تا استفاده از این نوع چاپگر ها محدود به تولیدات خاص شوند و با توجه به اینکه سیستم کارکرد انها به صورت مکانیکی می باشد از استهلاک بسیار بالایی بر خوردار می باشند. یکی دیگر از انواع تاریخ زن های تماسی دستگاه تاریخ زن حرارتی می باشد که به جهت قیمت پایین ان در گذشته از یکی از پر استفاده ترین دستگاههای چاپگر تماسی در میان تولید کنندگان به شما می امد و با توجه به قیمت بسیار مناسب این نوع تاریخ زن ها باعث گردیده بود تا تولید کنندگانی که چندین خط تولید داشتند و توانایی خرید جت پرینتر را نداشتند به استفاده از ان روی بیاورند.

 

 

تاریخ زن

تاریخ زن

 

مکانیزم کارکرد دستگاههای تاریخ زن حرارتی همانگونه که از نام ان مشخص می باشد بر مبنای تماس حرارتی بوده ،که ابتدا کلیشه مربوط به تاریخ ان روز توسط اپراتور در دستگاه قرار داده شده و دستگاه با یک پدال یا توسط یک عدد سنسور فرمان چاپ را در یافت می کند.

در این نوع تاریخ زنها بجای مرکب از ریبون استفاده می شود. از شایع ترین معایب این نوع تاریخ زن ها وارد نمودن اسیب به سلفن یا لفاف محصول می باشد . یکی دیگر از انواع تاریخ زنهای صنعتی دستگاه تاریخ زن غلطکی می باشد در این نوع تاریخ زنها بعد از بار گذاری کلیشه های مربوط به اطلاعات چاپ توسط اپراتور دستگاه اماده به کار می باشد در این نوع تاریخ زنها از سیستم جک های پنوماتیکی استفاده نشده است و نسبت به تاریخ زنهای حرارتی و استامپی از استهلاک کمتری برخوردار می باشند و در کل در حال حاضر در کمتر صنایع تولیدی از این نوع تاریخ زنها استفاده می گردد.

از دیگر معایب استفاده از تاریخ زن های تماسی می توان به کم بودن پایداری چاپ بروی محصولات اشاره کرد با توجه به اینکه در این نوع تاریخ زن های صنعتی محدودیت استفاده از جوهر وجود دارد ، همین امر سبب گردیده تا محدودیت های زیادی را برای استفاده کنندگان این نوع تاریخ زن ها ایجاد نماید. در واقع این نوع تاریخ زنها با توجه به مشکلات بسیار زیادی که برای تولید کنندگان بهمراه داشتند تقریبا از چرخه صنعت خارج گردیدهو انواع جت پرینتر های صنعتی جایگزین انها گردیده یکی از محاسن جت پرینتر های صنعتی امکان چاپ تمامی اطلاعات متغیر و ثابت که توسط کاربر در حافظه دستگاه ذخیره می شود را می توان اشاره کرد .

یکی از شایع ترین مواردی که در میان تولید کنندگاه رایج می باشد این است که این نوع تاریخ زنهای تماسی را به اشتباه به عنوان جت پرینتر خرید و فروش می نمایند و در اصطلاح عموم به هر نوع دستگاهی که عمل تاریخ زدن روی محصول را انجام می دهد به اشتباه جت پرینتر می گویند این در صورتی است که مکانیزم کار کرد جت پرینتر با دستگاه های تاریخ زن تماسی بسیار متفاوت می باشد. از دیگر گر ویژگی های منحصر به فرد جت پرینتر های صنعتی می توان به عدم نیارز به تماس مستقیم با محصول اشاره کرد که در مقاله های بعدی در مورد انواع جت پرینتر و محاسن و معیب انها توضیح کامل ارائه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *