وبلاگ

چاپ روی ورق فلزی

روش های معمول چاپ روی فلز چاپ تامپو و چاپ سیلک است ولی این روش ها محدودیت رنگ و سایز دارند و ضمنا کیفیت و رزولوشن آن ها پایین است. چاپ فلت بد(flat bed) با دستگاه چاپ فلت بد انجام می شود و قابلیت چاپ رنگی روی انواع فلز از جمله آلومینیوم، استیل وآهن کاربرد دارد. ضمنا محدودیتی در اندازه فلز ندارند. در این دستگاه از اشعه فرابنفش برای خشک کردن جوهر استفاده می شود و سرعت بالایی در خشک شدن جوهر دارد. برای در یافت اطلاعات بیش تر دربارعه چاپ روی ورق فلزی، لطفا مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

چاپ فلت بد چیست؟

یکی از بهترین و پرکاربردترین روش های چاپ بر روی فلزات، استفاده از دستگاه فلت بد است. در این روش چاپ، جوهر به صورت مستقیم بر روی ورق فلزی مورد نظر ریخته شده و سپس با اشعه UV خشک می شود. چاپی که با این دستگاه انجام می شود، کیفیت بسیار بالایی دارد و در برابر سایر عوامل بیرونی، می تواند ثبات رنگ خود را به خوبی حفظ کند.

مزیت های چاپ توسط دستگاه فلت بد

۱_ یکی از مزیت های چاپ روی ورق فلزی با این روش، استفاده از جوهر UV برای چاپ و هم چنین خشک شدن ان توسط اشعه UV است که باعث افزایش سرعت کار چاپ می شود.

۲_ دوام و ماندگاری این چاپ روی ورق فلزی بسیار زیاد است، به همین دلیل نسبت به دیگر روش ای چاپ، محبوبیت زیادی دارد.

۳_ یکی دیگر از مزیت های دستگاه فلت بد، عدم جذب جوهر در آن است که این امر سبب وضوح، شفافیت و کیفیت چاپ بر روی فلزات می شود.

۴_ ضایعات تولید شده در هنگام استفاده از دستگاه فلت بد، خیلی کم است، بنابراین از مزیت های این دستگاه می توان به مصرف مواد کم تر و اقتصاری بودن آن اشاره کرد.

۵_ از دیگر مزایای چاپ با این دستگاه، می توان به عدم محدودیت چاپ برای انواع فلزاتی مانند آهن گالوانیزه، استیل ، آلومینیوم و غیره، اشاره کرد.

کاربرد چاپ بر روی فلزات با استفاده از دستگاه فلت بد

  • چاپ تبلیغات گوناگون بر روی ورق های فلزی و زیباسازی دکوراسیون داخلی و خارجی
  • تولید تبلیغات محیطی و تابلوهای اطلاع رسانی مانند بیلبوردها، تابلوهای اطلاع رسانی ایستگاه اتوبوس و مترو، تابلوهای سر در ورزشگاه ها و پاساژها و هم چنین کلیه تابلوهای هشدار دهنده راهنمایی رانندگی
  • استفاده از آن برای اطلاع رسانی در فضاهای داخلی، مانند نام گذاری کلاس ها، اتاق مدیریت، معاونت و کارشناسان در ادارات، اتاق پزشکان در بیمارستان و غیره.
  • ساخت تابلوهای نفیسی با استفاده از دستگاه های چاپ بر روی فلزات، مانند چاپ آیات قرآن، جملات و طرح های زیبا بر روی فلزات
  • چاپ روی ابزار آلات فلزی در زمینه آموزش، مانند چاپ دیجیتال بر روی خط کش های فلزی و کولیس
  • زیبا سازی دکوراسیون منازل، مانند استفاده از دیوارپوش های فلزی با طرح ها و نقش های زیبا

ماندگاری چاپ روی فلزات

پرایمرها و لاک های محافظ، موادی هستند که سبب افزایش ماندگاری چاپ روی فلزات می شوند. امروزه در چاپخانه ها استفاده از این دو ماه بسیار متداول شده است. استفاده از لاک های محافظ، در مقایسه با پرایمرها، دوام و ماندگاری بیش تری، برای چاپ روی فلزات، ایجاد می کنند.

عوامل موثر در قیمت چاپ روی فلزات

فاکتورهای زیادی در هزینه چاپ بر روی فلزات، موثر هستند. در ادامه شما را برخی نکات برای کاهش قیمت چاپ روی فلز، آشنا می کنیم:

  • عدم استفاده از رنگ سفید در چاپ

استفاده از رنگ سفید در چاپ روی ورق فلزی، هزینه های مربوط به چاپ را بالا می برد. اگر مایل به استفاه از رنگ سفید در طرح خود هستید، برای کاهش هزینه ها، بهتر است، زمینه اصلی چاپ را سفید انتخاب کنید.

  • کاهش تعداد نوبت های چاپ

مثلا اگر ۵ ورق فلز ۵۰ در ۲۵۰ سانتی متر دارید، به منظور کاهش نوبت های چاپ، یک ورق ۲۵۰ در ۲۵۰ داشته باشید و آن را در یک نوبت چاپ کنید و پس از آماده شدن، آن ها را برش دهید.

  • عدم وجود شکم در ورق

در صورت وجود شکم در ورق فلزی، تعداد رفت و برگشت های دستگاه چاپ بیش تر شده و در نتیجه هزینه چاپ روی ورق فلزی افزایش می یابد.

جمع بندی

روش های زیادی برای چاپ بر روی ورق های فلزی وجود دارد، اما یکی از بهترین این روش ها، استفاده از دستگاه فلت بد است‌. در این دستگاه، محدودیت هایی که در سایردستگاه های چاپ وجود دارد، رفع شده است و می توان به وسیله آن، بهترین و با کیفیت ترین چاپ ها را بر روی انواع فلزات انجام داد. در این مقاله سعی کردیم شما را با دستگاه چاپ فلت بد، ویژگی ها، کاربردها و هزینه های چاپ، آشنا کنیم. امیدواریم مطالب ذکر شده، برای شما مفید واقع شده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا